sprawdzić całkowity: 0,00 zł
Jak sprawdzić sterownik silnika – objawy uszkodzenia

Sterownik silnika jest jednym z najistotniejszych elementów w naszych autach. Jest to urządzenie, które steruje różnymi elementami silnika, może kontrolować przykładowo ciśnienie w turbosprężarce, moment zapłonu czy też działanie przepustnicy. W silnikach nowoczesnych aut znajduje się wiele czujników, na podstawie których w czasie rzeczywistym do sterownika dociera wiele informacji. Jednostka sterująca może szybko reagować przykładowo na wciśnięcie pedału gazu, zwiększając obroty silnika. Zatem uszkodzenie sterownika może spowodować wiele problemów z prowadzeniem auta, hamulcami, mocą silnika.

Objawy uszkodzenia sterownika silnika

Objawem nieprawidłowo działającego sterownika silnika w naszym aucie może być zapalenie się kontrolki silnika na pulpicie, lub przejście auta w tryb awaryjny. Jednym z objawów nieprawidłowości może być także nierówna praca silnika, wstrząsy odczuwalne przykładowo na kierownicy. Dodatkowo mogą zostać odłączone niektóre cylindry w naszym silniku, wówczas odczujemy znaczny spadek mocy.

Wadliwa praca urządzenia może objawiać się także brakiem spadku obrotów w przypadku puszczenia pedału gazu. Dodatkowo uszkodzony sterownik może nieprawidłowo obsługiwać systemy ABS czy ESP. Mogą także wystąpić problemy z wtryskiem paliwa, przez co do silnika nie dostanie się odpowiednia mieszanka, wówczas objawem będzie spadek mocy.

Uszkodzenie sterownika silnika może uniemożliwić uruchomienie pojazdu, w tym przypadku silnik może się obracać, jednak nie dojdzie do zapłonu. Warto zwrócić uwagę, iż problemy ze sterownikiem mogą występować okresowo, przez co wykrycie problemu nie zawsze jest łatwe. Niekiedy awaria sterownika może przypominać przykładowo wadliwe działanie świec zapłonowych, czy też awarię układu paliwowego. Znalezienie przyczyny będzie możliwe w serwisie po podpięciu komputera.

Przyczyną nieprawidłowego działania może być przykładowo zwarcie w okablowaniu, niektóre elementy sterownika mogą się przepalić. Pracujący silnik wytwarza wibracje, które z czasem mogą prowadzić do uszkodzeń mechanicznych sterownika, dodatkowo elementy na płytce drukowanej wystawione będą na szybkie zmiany temperatur, przykładowo kiedy wyłączymy silnik w ziemie. W przypadku konieczności wymiany warto sprawdzić ofertę tutaj - sterownik silnika znajdziecie tam ogromny wybór sterowników do wielu marek samochodów.

nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl